SML:n Moottoripyörä- ja -kelkkaurheilun arvomitalit Suomessa

SUOMEN MOOTTORILIITTO ry

 

MOOTTORIPYÖRÄ- JA -KELKKAURHEILUN MM-, WC- EM- JA EC-MITALIT SUOMESSA

 

1958

EM

2.

Maarata

Aulis Tuominen

1959

EM

2.

Maarata

Antti Pajari

1961

EM

1.

Maarata

Timo Laine

1962

EM

3.

Maarata

Timo Laine

1964

EM

2.

Maarata

Olavi Turunen

1965

EM

2.

Maarata

Timo Laine

1970

EM

3.

Enduro 175 cc

Rolf Eklund

1970

MM

3.

Motocross 250 cc

Maajoukkue

1971

MM

3.

Road Racing 250 cc

Jarno Saarinen

1971

MM

2.

Road Racing 350 cc

Jarno Saarinen

1972

MM

1.

Road Racing 250cc

Jarno Saarinen

1972

MM

2.

Road Racing 350 cc

Jarno Saarinen

1973

MM

3.

Road Racing 250 cc

Teuvo Länsivuori

1973

MM

2.

Road Racing 350 cc

Teuvo Länsivuori

1973

MM

3.

Motocross 250 cc

Heikki Mikkola

1974

MM

3.

Road Racing 500 cc

Teuvo Länsivuori

1974

MM

1.

Motocross 500cc

Heikki Mikkola

1975

MM

3.

Road Racing 350 cc

Pentti Korhonen

1975

MM

2.

Motocross 500 cc

Heikki Mikkola

1975

MM

2.

Trial

Yrjö Vesterinen

1976

MM

2.

Road Racing 500 cc

Teuvo Länsivuori

1976

MM

1.

Motocross 250cc

Heikki Mikkola

1976

MM

1.

Trial

Yrjö Vesterinen

1977

MM

1.

Motocross 500cc

Heikki Mikkola

1977

MM

1.

Trial

Yrjö Vesterinen

1977

MM

3.

Road Racing Endurance

Pentti Korhonen

1978

MM

1.

Motocross 500cc

Heikki Mikkola

1978

MM

1.

Trial

Yrjö Vesterinen

1979

MM

2.

Trial

Yrjö Vesterinen

1979

EM

3.

Speedway Junior

Ari Koponen

1980

MM

3.

Trial

Yrjö Vesterinen

1981

MM

3.

Trial

Yrjö Vesterinen

1982

WC

3.

Motocross 125 cc

Maajoukkue

1983

WC

3.

Motocross 125 cc

Maajoukkue

1984

WC

3.

Motocross 125 cc

Maajoukkue

1984

MM

3.

Jääspeedway

Maajoukkue

1984

EM

2.

Road Racing 125 cc

Jussi Hautaniemi

1984

EM

1.

Road Racing 500cc

Eero Hyvärinen

1985

MM

1.

Motocross 125cc

Pekka Vehkonen

1985

MM

2.

Jääspeedway

Jarmo Hirvasoja

1987

MM

2.

Motocross 250 cc

Pekka Vehkonen

1988

MM

2.

Motocross 250 cc

Pekka Vehkonen

1988

MM

2.

Enduro

Maajoukkue, Junior World Trophy

1988

MM

3.

Motocross

Maajoukkue

1988

MM

3.

Jääspeedway

Maajoukkue

1989

MM

1.

Enduro

Maajoukkue, Junior World Trophy

1989

WC

2.

Supercross

Pekka Vehkonen

1989

MM

2.

Motocross 250 cc

Pekka Vehkonen

1989

EM

2.

Snowcross

Petri Varis

1989

EM

3.

Snowcross

Jukka Varis

1989

WC

3.

Speedway Champions Cup

Kai Niemi

1990

WC

1.

Supercross

Pekka Vehkonen

1990

MM

1.

Enduro 250cc

Kari Tiainen

1990

MM

1.

Jääspeedway

Jarmo Hirvasoja

1990

MM

2.

Motocross 250 cc

Pekka Vehkonen

1990

MM

2.

Enduro

Maajoukkue, World Trophy

1990

EM

1.

Drag Racing CB

Juha Hillman

1990

EM

1.

Snowcross

Pauli Piippola

1990

EM

3.

Drag Racing SB

Keijo Ruuskanen

1991

MM

1.

Enduro 250 cc

Kari Tiainen

1991

MM

1.

Kokoontumisajo

Tommy Andersson

1991

WC

2.

Supercross

Pekka Vehkonen

1991

MM

2.

Trial

Tommi Ahvala

1991

EM

1.

Road Racing, sivuvaunut

Jukka Lauslehto

1991

EM

1.

Road Racing, sivuv.matk.

Sakari  Palojärvi

1991

EM

2.

Drag Racing, PS

Veli Malin

1991

EM

2.

Drag Racing, CB

Juha Hillman

1991

EM

3.

Snowcross

Pauli Piippola

1992

MM

1.

Trial

Tommi Ahvala

1992

MM

1.

Enduro +500 cc

Kari Tiainen

1992

EM

2.

Drag Racing PS

Veli Malin

1993

MM

2.

Enduro +500 cc

Kari Tiainen

1993

MM

3.

Trial

Tommi Ahvala

1993

EM

1.

Drag Racing PS

Veli Malin

1993

EM

2.

Snowcross

Janne Tapio

1993

WC

1.

Hallitrial

Tommi Ahvala

1994

MM

1.

Enduro +500 cc

Kari Tiainen

1994

MM

2.

Trial

Tommi Ahvala

1994

MM

2.

Enduro 125 cc

Petteri Silvan

1994

WC

3.

Hallitrial

Tommi Ahvala

1994

EM

2.

Road Racing, sivuvaunut

Jari Nikkanen

1994

EM

2.

Road Racing, sivuv.matk.

Jarno Nikkanen

1994

EM

3.

Road Racing Superbike

Harri Maikola

1994

EM

2.

Drag Racing PS

Veli Malin

1994

EM

1.

Snowcross

Toni Haikonen

1994

EM

2.

Snowcross

Pauli Piippola

1995

MM

3.

Trial

Tommi Ahvala

1995

WC

3.

Hallitrial

Tommi Ahvala

1995

MM

3.

Enduro

Maajoukkue, World Trophy

1995

MM

1.

Enduro 125 cc

Petteri Silvan

1995

MM

1.

Enduro +500 cc

Kari Tiainen

1995

EM

1.

Snowcross

Janne Tapio

1995

EM

2.

Snowcross

Tomi Ahmasalo

1996

MM

1.

Enduro

Maajoukkue, World Trophy

1996

MM

1.

Enduro

Maajoukkue, Junior World Trophy

1996

MM

2.

Enduro +500 cc

Kari Tiainen

1996

MM

3.

Trial

Maajoukkue

1996

WC

2.

Hallitrial

Tommi Ahvala

1996

EM

1.

Snowcross

Janne Tapio

1996

EM

2.

Drag Racing PS

Veli Malin

1996

EM

2.

Snowcross

Tomi Ahmasalo

1996

EM

3.

Snowcross

Janne Kasurinen

1997

MM

3.

Jääspeedway

Jari Ahlbom

1997

MM

3.

Jääspeedway

Maajoukkue

1997

EM

3.

Snowcross

Janne Tapio

1997

EM

3.

Hallitrial

Joachim Hindren

1997

MM

1.

Enduro +500cc

Kari Tiainen

1997

MM

2.

Enduro 125 cc

Mika Ahola

1997

MM

3.

Enduro +175 cc

Petteri Silvan

1997

EM

2.

Enduro +175 cc

Jani Laaksonen

1997

MM

2.

Enduro

Maajoukkue, World Trophy

1998

MM

3.

Jääspeedway

Maajoukkue

1998

EM

1.

Snowcross

Toni Haikonen

1998

EM

2.

Snowcross

Tomi Ahmasalo

1998

EM

3.

Snowcross

Janne Kasurinen

1998

MM

2.

Enduro +500 cc

Kari Tiainen

1998

MM

3.

Enduro 125 cc

Juha Salminen

1998

MM

3.

Enduro 250 cc

Jani Laaksonen

1998

MM

2.

Motocross

Maajoukkue

1998

EM

1.

Enduro 250 cc

Vesa Kytönen

1998

EM

3.

Enduro 250 cc   

Peter Weckman

1998

EM

1.

Enduro Junior

Tuukka Saari

1998

EM

2.

Enduro Junior

Mikko Pihlajavesi

1998

EM

2.

Enduro

Maajoukkue

1998

MM

1.

Enduro

Maajoukkue, World Trophy

1998

EM

1.

Enduro, sivuvaunut

Seppo Suominen

1998

EM

1.

Enduro, sivuv. matkustaja

Timo Karttiala

1999

EM

1.

Snowcross

Janne Tapio

1999

MM

1.

Enduro 125 cc

Juha Salminen

1999

MM

1.

Enduro +175 cc

Petteri Silvan

1999

MM

3.

Enduro +175 cc

Mika Ahola

1999

MM

1.

Enduro 250 cc 4-t.

Vesa Kytönen

1999

MM

2.

Enduro +500 cc 4-t.

Kari Tiainen

1999

MM

1.

Enduro, yleiskilpailu

Petteri Silvan

1999

MM

2.

Enduro, yleiskilpailu

Mika Ahola

1999

WC

1.

Enduro Junior Cup 125 cc

Riku Riiheläinen

1999

EM

3.

Enduro 250 cc

Peter Weckman

1999

EM

3.

Enduro Junior 250 cc

Juha Laakso

1999

MM

1.

Enduro

Maajoukkue, World Trophy

2000

MM

2.

Jääspeedway

Maajoukkue

2000

EM

1.

Snowcross

Janne Tapio

2000

EM

2.

Snowcross

Tomi Ahmasalo

2000

MM

1.

Enduro 125 cc

Juha Salminen

2000

MM

2.

Enduro 125 cc

Petteri Silvan

2000

MM

2.

Enduro 250 cc

Mika Ahola

2000

MM

1.

Enduro +500 4-t.

Kari Tiainen

2000

MM

1.

Enduro, yleiskilpailu

Juha Salminen

2000

MM

3.

Enduro, yleiskilpailu

Kari Tiainen

2000

EM

1.

Motocross 125 cc

Antti Pyrhönen

2001

EM

1.

Snowcross

Tomi Ahmasalo

2001

MM

1.

Enduro, yleiskilpailu

Juha Salminen

2001

MM

2.

Enduro, yleiskilpailu

Mika Ahola

2001

MM

1.

Enduro 125 cc

Petteri Silvan

2001

MM

1.

Enduro 250 cc 2-str.

Juha Salminen

2001

MM

2.

Enduro 125 cc

Petri Pohjamo

2001

MM

2.

Enduro 500 cc

Mika Ahola

2001

MM

3.

Enduro 250 cc

Samuli Aro

2001

MM

3.

Enduro 500 cc

Kari Tiainen

2001

EM

2.

Motocross Open

Kenth Asplund

2001

EM

2.

Motocross

Maajoukkue

2002

WC

1.

Snowcross

Janne Tapio

2002

WC

2.

Snowcross

Janne Jurvelin

2002

MM

1.

Enduro 125 cc

Petteri Silvan

2002

MM

3.

Enduro 125 cc

Petri Pohjamo

2002

MM

1.

Enduro 250 cc

Samuli Aro

2002

MM

3.

Enduro 250 cc

Jani Laaksonen

2002

MM

1.

Enduro 400 cc

Juha Salminen

2002

MM

3.

Enduro 400 cc

Marko Tarkkala

2002

MM

2.

Enduro 500 cc

Mika Ahola

2002

MM

1.

Enduro, yleiskilpailu

Juha Salminen

2002

MM

2.

Enduro, yleiskilpailu

Samuli Aro

2002

MM

1.

Enduro

Maajoukkue, World Trophy

2002

MM

3.

Enduro

Maajoukkue, Junior World Trophy

2002

MM

3.

Motocross des Nations

Maajoukkue

2002

MM

3.

Jääspeedway

Maajoukkue (Team Europe)

2003

WC

1.

Snowcross

Janne Tapio

2003

WC

3.

Snowcross

Janne Jurvelin

2003

EM

2.

Snowcross

Johannes Kotala

2003

MM

1.

Enduro 125 cc

Petri Pohjamo

2003

MM

2.

Enduro 125 cc

Petteri Silvan

2003

MM

2.

Enduro 250 cc

Samuli Aro

2003

MM

3.

Enduro 250 cc

Jani Laaksonen

2003

MM

1.

Enduro 500 cc

Juha Salminen

2003

MM

3.

Enduro 500 cc

Mika Ahola

2003

MM

1.

Enduro, yleiskilpailu

Juha Salminen

2003

MM

3.

Enduro, yleiskilpailu

Samuli Aro

2003

MM

1.

Enduro

Maajoukkue, World Trophy

2003

MM

2.

Enduro

Maajoukkue, Junior World Trophy

2003

MM

3.

Motocross

Maajoukkue

2003

EM

2.

Road Racing

Vesa Kallio

2003

EM

3.

Motocross, avoin

Jukka Pirinen

2003

EM

2.

Drag Racing, Pro Stock

Vesa Rautio

2004

MM

1.

Snowcross

Janne Tapio

2004

MM

1.

Enduro 2

Juha Salminen

2004

MM

1.

Enduro 3

Samuli Aro

2004

MM

1.

Enduro, yleiskilpailu

Juha Salminen

2004

MM

2.

Enduro, yleiskilpailu

Samuli Aro

2004

MM

1.

Enduro

Maajoukkue, World Trophy

2004

MM

1.

Enduro

Maajoukkue, Junior World Trophy

2004

EM

1.

Road Racing, Supersport 600

Tatu Lauslehto

2004

EM

3.

Road Racing, Supersport 600

Topi Haarala

2004

EM

1.

Motocross 125 cc

Matti Seistola

2004

EM

2.

Snowcross

Niko Korsumäki

2005

MM

1.

Snowcross

Janne Tapio

2005

MM

2.

Road Racing 125 cc

Mika Kallio

2005

MM

2.

Road Racing, Sivuvaunut

Tero Manninen,

2005

MM

2.

Road Racing, sivuv.matk.

Pekka Kuismanen

2005

MM

1.

Enduro 2

Samuli Aro

2005

MM

2.

Enduro 3

Marko Tarkkala

2005

MM

2.

Enduro

Maajoukkue, World Trophy

2005

MM

3.

Enduro

Maajoukkue, Junior World Trophy

2005

EM

3.

Speedway

Kaj Laukkanen

2005

EC

1.

RR Classic 2B 50 cc

Erkko Paasio

2005

EC

1.

RR Classic 3 250 cc

Pentti Elo

2005

EC

1.

RR Classic 4 350 cc

Pentti Elo

2005

EC

1.

RR Classic 5 500 cc

Timo Pohjola

2005

EC

2.

RR Classic 5 500 cc

Osmo Partti

2005

EC

1.

RR Classic 7B alle 250 cc

Seppo Järvinen

2005

EC

1.

RR Classic 8A SV alle 16”

Pekka Kärävä

2005

EC

1.

RR Classic 8A SV matk.alle 16”

Tapio Suutari

2005

EC

1.

RR Classic 8B SV yli 16”

Mika Hahn

2005

EC

1.

RR Classic 8B SV matk. yli 16”

Fritz-Jürgen Hahn

2005

EC

2.

RR Classic 8B SV yli 16”

Teemu Töyriluoma

2005

EC

2.

RR Classic 8B SV matk. yli 16”

Hannu Paljakka

2006

MM

2.

Snowcross

Janne Tapio

2006

EC

1.

Snowcross

Tomi Ahmasalo

2006

EC

2.

Snowcross

Janne Jurvelin

2006

MM

2.

Road Racing 125 cc

Mika Kallio

2006

MM

2.

Road Racing, Sivuvaunut

Pekka Päivärinta

2006

MM

2.

Road Racing, sivuv.matk.

Timo Karttiala

2006

MM

3.

Road Racing, Sivuvaunut

Tero Manninen

2006

MM

3.

Road Racing, sivuv.matk.

Pekka Kuismanen

2006

MM

1.

Enduro 2

Samuli Aro

2006

MM

2.

Enduro 2

Mika Ahola

2006

MM

3.

Enduro 3

Marko Tarkkala

2006

MM

2.

Maarata

Joonas Kylmäkorpi

2006

MM

3.

Jääspeedway

Maajoukkue

2006

EM

1.

Enduro 1

Jari Mattila

2006

EC

2.

RR Classic 1 Pre-47

Tapio Rautalammi

2006

EC

1.

RR Classic 2 alle 175 cc

Kaarlo Salonen

2006

EC

1.

RR Classic 2B 50 cc

Erkko Paasio

2006

EC

1.

RR Classic 3 250 cc

Pentti Elo

2006

EC

1.

RR Classic 4 350 cc

Pentti Elo

2006

EC

2.

RR Classic 4 350 cc

Juha Tillikka

2006

EC

1.

RR Classic 5 500 cc

Teuvo Länsivuori

2006

EC

2.

RR Classic 5 500 cc

Timo Savenius

2006

EC

3.

RR Classic 5 500 cc

Osmo Partti

2006

EC

1.

RR Classic 7A

Jussi Luoma

2006

EC

2.

RR Classic 7A

Seppo Järvinen

2006

EC

1.

RR Classic 7B

Seppo Järvinen

2006

EC

1.

RR Classic 8B SV yli 16”

Teemu Töyriluoma

2006

EC

1.

RR Classic 8B SV matk. yli 16”

Hannu Paljakka

2006

EC

2.

RR Classic 8B SV yli 16”

Mika Hahn

2006

EC

2.

RR Classic 8B SV matk. yli 16”

Fritz-Jürgen Hahn

2006

MM

1.

Enduro

Maajoukkue, World Trophy

 

MITALIJAKAUTUMA

 

 

Yhteensä:

 

 

 

MM 1.

53 kpl

 

MM 2.

48 kpl

 

MM 3.

41 kpl

142 kpl

 

 

 

WC 1.

5 kpl

 

WC 2.

4 kpl

 

WC 3.

7 kpl

16 kpl

 

 

 

EM 1.

22 kpl

 

EM 2.

28 kpl

 

EM 3.

17 kpl

67kpl

 

 

 

EC 1.

19 kpl

 

EC 2.

10 kpl

30 kpl

EC 3.

1 kpl

 

 

 

 

 

Kaikki mitalit:

255 kpl

Takaisin